A múltkori kis törökországi kiruccanás után térjünk vissza a szlovákiai realitás kronológiájához. Mint már említettem volt, az 1996-os tarnamérai nyaraláson ismét „rágta a fülünket” Jankovits Jenő bá, hogy tanuljunk már be egy újabb vidám darabot (az előzőek közönségsikerén felbuzdulva). Nos a választás ezúttal Molnár Ferenc: „Doktor úr” c. vígjátékára esett, mégpedig a zenés verzióra, Zerkovitz Béla népszerű dalaival egyetemben.
Csák Évi, Erdélyi Gábor, Erdélyi Attila |
Ebben az esetben nem orvosdoktorról van szó, hanem egy menő pesti ügyvédről. Az eredeti művet Molnár Ferenc mindössze 24 évesen írta, és mindjárt a bemutató után óriási közönségsikert hozott. A II. világháború alatt betiltották és csak az 50-es években játszhatták újra. Mind a prózai, mind pedig a zenés verzióban igen neves színészek szerepeltek, mint pl. Kabos László, Kazal László, Gálvölgyi János, Voith Ági, Benkő Péter vagy Turay Ida. Az 1950-es évekbeli Vidám Színpadi verziót több mint 500-szor játszották.
Erdélyi Attila, Csák Évi, Erdélyiné A. Gabriella, Setény (Lajos) Öcsi |
A darab klasszikus vígjáték, van benne nőcsábász ügyvéd, aki éjszaka Budapestet járja álruhában, „esendő” felesége, szimpatikus betörő, korrupt rendőrkapitány, szigorú nevelőnő és sok-sok kalamajka a férfiak és a nők viszonyában, amik a darab végére megoldódnak. A próbákat csak januárban kezdtük, a díszlet elkészítését ezúttal Erdélyi Gábor vállalta magára.
Erdélyiné A. Gabriella |
A bemutatót 1997. április 14-15-én tartottuk a losonci Vigadóban, és ismét elnyerte a közönség tetszését. A dalok közül talán „A pesti nő”, vagy a „Lehoznám néked a csillagokat is az égről” a legismertebbek. Várhatóan sikeres vidéki fellépéseknek néztünk elibe…
Erdélyi Gábor, Erdélyiné A. Gabriella, Setény Öcsi |
A bemutató után viszont rögtön a törökországi úttal kellett foglalkoznunk, és visszatérésünkkor úgy döntöttünk, hogy Komáromba a Jókai napokra mégis inkább az „Imádok”-kal megyünk, mivel a Molnár darabot nem játszottuk a bemutató óta, az „Imádok” viszont már a „kisujjunkban volt”. Ez is a maga nemében kockázatnak tűnt, mivel még emlékeztünk a „Charley…” zsűri általi ledorongolására.
Balog István, Csák Pista, Setény Öcsi |
Végül úgymond becsületből mentünk Komáromba, és vállaltuk a következményeket. Nem vallottunk szégyent az „Imádok”-kal, sőt sokaknak nagyon tetszett, az első három nap legsikeresebb előadása volt (az egyik ottani technikus azt mondta, hogy Budapesten is megállnánk a helyünket). Erdélyi Gábor megkapta a legjobb férfialakítás díját, Csák Pista pedig külön könyvjutalomban részesült. Pedig ott történt, hogy Balázs I. cipellője „átdöfte” a tonett szék ülőkéjét, és „Viktória” így nem tudott leugrani a székről. A közönség viszont vette a lapot és hangos tapsával „kisegített” minket a kátyúból.
Erdélyi Attila, Csák Lídia, Setény Öcsi, Erdélyiné A. Gabriella |
A „Doktor úr” mintegy 26 előadást ért meg és természetesen bejártuk vele a vidéket, valamint Magyarországon főleg Gyöngyös környékét, szintén rengeteg muris élménnyel gazdagodva. Talán a csomai szereplésünkkor történt, hogy az egyik szereplőnek („Cseresznyés”) totál kiesett a szövege. Bejött a jelenetbe és „függöny”: nem tudta hol van, mit kell mondani, csak annyit ismételt, hogy „…hajnal”. A partnere (Dr. Sárkány) csak a vállát vonogatta, mi dőltünk a nevetéstől a színfalak mögött, a kérdéses szereplő pedig még úgy nem izzadt addig színpadon, mint az alatt a pár perc alatt…
Erdélyiné A. Gabriella, Tóth Pista |
Vagy más alkalommal a betörő (Puzsér) énekelt az egyik szereplőről, akinek azonnal meg kellett volna jelennie , a betörő odanézett – és senki –, hűlt helye volt a partnernek… Nos nehezen álltuk meg kuncogás nélkül, de sikerült.
Balog István, Tóth István, Erdélyiné A. Gabriella, Erdélyi Gábor, Setény Öcsi, Csák Évi, Erdélyi Attila, Csák Lídia, Csák István |
A ”Doktor úr” sem „kerülhette el” a megmérettetést Komáromban, de erről majd legközelebb.
Ha valaki rövidnek tartaná ezt a bejegyzést, hát lelke rajta, ennyire futotta így ünnepek után.
Aki nem hiszi, járjon utána…
(Szöveg és fotók: Erdélyi Attila;
a szerk. megjegyz.:a képek ilyenek, nekem legjobban a radiátoros hangfalas tetszik, Attila szerint ezt most így történelmi hűséggel kell leközölni és kész...
A képekre kattintva azok szokás szerint nagyobb méretben nyílnak)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése