Szabó Gyula Emlékház
2008. november 27-e fontos mérföldkő a Szabó Gyula Barátainak Klubja polgári társulás működésében. Megnyílt a Szabó Gyula Emlékház. A polgári társulás ezzel a céllal alakult, hogy ápolja és a társadalom számára hozzáférhetővé tegye a Losoncon élt festőművész és grafikus Szabó Gyula (1907-1972) életművét.
A Liget mellett álló családi háznak, melyben a művész élete utolsó tizenhét évében lakott, három tágas földszinti helyiségét alakítottuk át, hogy megfeleljenek a galériai igényeknek. Képakasztó rendszer és megfelelő szórt- és pontfények lettek fölszerelve. Az életműből a három helyiségben időrendi sorrendben vannak kiállítva az egyes korszakok jellemző alkotásai úgy, hogy a látogató ezeken keresztül megismerkedhet egyrészt a művész életútjának alakulásával, másrészt sorsa és gondolkodása tükröződésével a festői életműben.
Szabó Gyula: Anyámnak konyha, nékem műterem (1934) |
Korai realisztikus és expresszív posztimpresszionisztikus alkotásait a második világháború éveiben filozofikus töltetű látomások váltották föl. A háború utáni években már a kubizmus hatására alkotott fantáziaszülte kompozíciókat. Ezt a fejlődést szakította meg az 50-es évek kultúrpolitikája, amely a művészektől a szocialista realizmus szellemében készült alkotásokat várt el.
Szabó festészete ekkor a műterem sarkában maradó intim szférába húzódott. A maga örömére festett a romantikus realizmus jegyében, a Művészek Szövetsége kiállításaira pedig fametszeteit küldte. Ezek témája részben az ember békevágya, részben pedig a munka tisztelete volt. Fametszeteiért több elismerésben részesült, külföldön is ki voltak állítva illetve nemzetközi fórumokon nyert velük díjakat. Ezért terjedt el róla, hogy grafikus.
A Szabó Gyula Emlékház működése első öt évében kizárólag Szabó olajfestményeiből mutatott be válogatásokat. 2012-ben épült föl egy tágas kiállítóterem, melyben önálló kollekciókat is ki tudunk majd állítani. 2013 őszén nyílt egy tájképválogatás az életműből, melyen már akvarelleket is láthat a közönség.
Szabó Gyula: Gőzmalom (1941) |
Az emlékház csütörtökönként 14 és 17 óra között látogatható, más időpontban tervezett látogatást telefonon kell egyeztetni.
(Szöveg és fotók: Szabó H. Kinga)
A szövegben a színessel jelölt rész alatt az Emlékház fb oldalára lehet eljutni, itt pedig egy nagyon szép videó Losoncról és az Emlékházról:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése