A múlt részhez még annyi talán hozzátartozik, hogy a „Disznójáték”-kal újra bemutatkozhattunk Salgótarjánban (kb. 5 év után), ahol a közönség „vette a lapot”, már csak T. Pataki Editke miatt is, hiszen hazai pályán játszott. Ezek után a 2005-ös év vége zenés fellépésekkel telt, főleg a „Régi idők mozija” anyagából. Lassan elkezdtünk új darabon gondolkodni – ami a 2006-os évet illeti –, és eldöntöttük, hogy mivel Vladonak amúgy is sűrű elfoglaltsága volt az egész évadra, „frissítenünk” kell…
Csák Pista, Erdélyi Gábor, Erdélyi Attila |
Már nem emlékszem, hogy hogyan kerültünk kapcsolatba a leendő rendezőnkkel, de végül összejött. Krizsik Alfonz (a továbbiakban csak Ali) személyében egy szimpatikus és vérprofi színházimádó emberkére akadtunk, aki színészként és rendezőként számos színházban megfordult Magyarország-szerte. Jelenleg az Újpest Színház intendánsaként dolgozik. Bennünket nem ismert, sem a csoportot, így megmutattunk neki pár felvételt az előadásainkból.
Csák Pista, Erdélyi Gábor, Erdélyi Attila, Csák Éva |
Ő felajánlott jópár darabot, amiket közösen el is olvastunk, és nem túl hosszas tépelődés után végül Háy János : „A Herner Ferike faterja” mellett döntöttünk. Ali ismerte személyesen is a szerzőt, és játszott az e művéből készült egyik előadásban. Kortárs íróról van szó, így ismét csak „le kellett futnunk a kötelező 100 métert” a jogdíjak körül, de végül sikerült elintézni a dolgot. Ali és ez a darab „új szelet” hozott a „vitorlánkba”.
Erdélyi Attila, Csák Pista, Erdélyi Gábor, Balázs Ildikó |
A szerző szerint „Istendráma”, és sajnos ma is aktuális. Egy lepusztult faluban játszódik, ahol a három főszereplő közmunkásként tisztítja az árkokat, természetesen éhbérért. Közben eleget „filozofálgatnak” az élet nagy kérdéseiről, a halálról, az élet értelméről; méghozzá a maguk sajátos módján, nem éppen magasröptű dialógusokban, teletűzdelve trágárságokkal és – rengeteg humorral. Háy János kemény szövegében ennek ellenére van valami költői, és a jelenetek végén mindig kikerekedik a mondatok értelme.
Csák Pista, Erdélyi Gábor, Erdélyi Attila |
Picit féltünk is a losonci közönség fogadtatásától, de az aggodalmunk fölösleges volt. Pár néző szívta a fogát már az első két mondat után is, ám fokozatosan „megfogta” őket az előadás, és hatalmasakat kacagtak a jeleneteken. Mondjuk azért az egész mű humora keserédes, mivel nem éppen vidám emberi sorsokról szól. A bemutató 2006. június 8-án zajlott a losonci művházban, és mint már említettem elég rendes sikerrel. Mi viszont már izgatottan vártuk a komáromi megmérettetést, mert éreztük, hogy „valami lóg a levegőben”…
ifj. Csák István, Simon László, Csák Éva |
A Jókai Napokra ezúttal válogatás útján kerültek be a darabok, minket valamikor egy hónappal a premier előtt látogatott meg Soóky László barátunk, aki a válogatóbizottság tagjaként végigutazta a magyar vidéket kelettől nyugatig. Az akkori próbánkból kb. 15 percet látott, de már ott eldöntötte, hogy mehetünk Komáromba. Nos, a fesztiválon csütörtök este játszottunk 21 órakor, és ezúttal „nem mondtunk csütörtököt”.
Csák Pista, Csák Lídia, Ibos István |
A közönség kirobbanó röhögésekkel és a végén hosszú vastapssal jutalmazta előadásunkat – a zsűrivel egyetemben. Az akkori fesztivál sokak szerint nagyon színvonalasra sikeredett (17 előadás), de (nem csak) a „Vasárnap” Jókai Napokról szóló zárócikk szerzője szerint csoportunk még így is magasan kiemelkedett a mezőnyből mind rendezésileg, mind pedig a játékunkkal. Nos, a végeredmény is magáért beszél: fődíj, a legjobb rendezés díja, valamint a legjobb férfi alakítás díja (Csák Pista, Erdélyi Gábor, Erdélyi Attila).
Csák Pista, Erdélyi Gábor, Erdélyi Attila |
Ezt a darabot is főleg fesztiválokon játszottuk, bemutattuk Balassagyarmaton a Madách Imre Irodalmi és Színjátszó Napok keretében, valamint a budapesti Kaleidoszkóp Fesztiválon. Mindkét helyszínen elnyerte csoportunk a Magyar Színjátékos Szövetség Díjának ezüst fokozatát.
Csák Pista, Erdélyi Gábor, Tóth Pista, Erdélyi Attila |
Történt egy mulatságos eset is: Mátészalkán vendégszerepeltünk (Ali intézte a fellépést), és meglepetéssel vettük tudomásul, hogy a nézőtér megtelt – alapiskolás gyerekekkel. A mi meglepetésünknél csak a tanárnők megrökönyödése volt nagyobb, amikor meghallották az előadás „szaftos” szövegét. A szerződéskötésnél ugyanis senki sem érdeklődött a darab mondanivalója és szövegstílusa felől…
Csák Lídia, Balázs Ildikó, Vámos Krisztián, Erdélyi Attila, Ibos István, Csák Pista, Berki Róbert, Erdélyi Gábor, Simon László, ifj. Csák István, Csák Éva, Tóth Pista |
Zárszóként már talán csak annyit, hogy Krizsik Alfonz személyében „új szelek – új idők” köszöntöttek be a színház életébe, ez nagy hasznunkra vált, mi pedig ismét új dolgokat, új rendezési stílust ismerhettünk meg, új barátot szereztünk – no és nem utolsósorban fődíjat kaptunk Komáromban 11 év után.
Aki nem hiszi, járjon utána…
(Szöveg és fotók: Erdélyi Attila; a képekre kattintva azok nagyobb méretben nyílnak)
képaláírás kiegészítve: márc. 14.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése