A látogatás másnapján az elnök a helyi szervezetek képviselőit fogadta. A losonci járás magyar lakossága nevében Vida Gyula többek között azt hangsúlyozta, hogy bízik abban, hogy a gyakorlati életben megvalósulnak az egyenlő elbírálás elvei, úgy kulturális mint nyelvi és gazdasági kérdésekben, és segíteni fogja a város és környéke mély gazdasági válságának megoldását. A járási képviselő testület és a tanítók nevében felszólaló Ľudovít Pánik beszédében a szlovák lakossággal kapcsolatban panaszolta, hogy „Mi ezen nép képviselői felszabadulásunk első időszakában itt a határmentén nagyon nehezen tudtunk dolgozni”. Kifejtette, hogy a tanítóság az iskolában és azon kívül is kulturális feladatokat lát el, s nem felejti a nemzet és állam iránti kötelességeit.
A magyar munkásság és mezőgazdasági dolgozók nevében felszólaló G. Ágoston megállapította, hogy „...Bennünk, a magyar dolgozókban ugyanaz a munkakedv dolgozik, hangyaszorgalom és életkedv...“. Kifejezve azt a reményét is, hogy a látogatásával nemcsak saját népét, de a magyarok helyzetét is tanulmányozni kívánja. „Ha az Elnök úr meggyőződik a valóságról, mely sokszor szép szavakba van becsomagolva az örömünk kétszeres lesz, mert nemcsak hogy megismertük egymást, hanem nyomorúságunk is kárpótolva lesz”.
Kuszy Emil, evangélikus lelkész arról szólt, hogy Losoncon a szlovákok és magyarok békében és nyugalomban élnek együtt, akiknek közösen kell igyekezniük a magasabb életszínvonal eléréséért.
A járás szlovák községeinek nevében Pavel Štefko szólalt fel: „...köszönjük Önnek nemzetünk felszabadítását, a demokráciát, mely minden polgárunknak saját képességei szerinti érvényesülési lehetőséget ad.... köszönjük az egyenjogúságot, melyet a Csehszlovák Köztársaság minden állampolgárának megad és lehetővé teszi az anyanyelven való tanulást...“ A sort dr. J. Hudec zárta, aki az YMCA nevében szólalt fel, s a szervezet legfőbb feladataként a nemzetiségileg vegyesen lakott területen élő ifjúságunk nevelését jelölte meg, melyek összhangban vannak az Elnök elveivel.
Az Elnök úr Losoncról Fülekre távozott |
Masaryk először szlovákul válaszolt. Megköszönte a szeretetteljes szavakat, azt hogy jól érezte magát, hogy megismerhette a vidéket, gondjaikat és nehézségeiket. „Úgy, ahogy itt összejöttek, az összes nemzetiségek, konfessiók, osztályok és rendek egy kis köztársaságot képeznek. A nemzetiségi és vallási türelmesség, a gazdasági egyensúly a sikerünk jutalma... Államunk alkotmányát minden polgárnak be kell tartania. (...) A demokrácia elvei alapján mindenkinek joga van arra, hogy anyanyelvén nevelkedjen. Azáltal, hogy a szlovák lakosoknak ma szlovák iskolái is vannak, nincsen megkárosítva a másik nemzet”.
A magyarok képviselőihez magyarul elmondott beszédében többek között ezt mondta: „A magyarokat szorgalmas polgárként ismerem, akik megértéssel vannak az államiság iránt. A magyar nép jószívű és mindig megértette magát szlovák testvéreivel, s hiszem, hogy ez így van ma is és a jövőben is így lesz. A régi uralom sovinizmusa nem a népből fakadt. A nép uralma a demokráciában van, tudni fogja tisztelni másokat, jogait. Ha vannak még hiányosságok, akkor azok el lesznek távolítva...”
Búcsú Losonctól, a lovasság megtekintése |
A legionáriusok nevében František Vnuk, orosz légiós szólt: „Nagyon megörültünk annak, amikor megtudtuk, hogy Ön ... erre a határmenti vidékre érkezik, hogy lássa a csehszlovák konszolidációs munka eredményét Szlovákia ezen, egyébként forró földjén. A városban jelentős számú legionárius tartózkodik, s éppen az itteni határövezetben jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy nyugalom legyen, és hogy a más nyelvű lakosságot a Csehszlovák állami gondolat felé irányítsuk...” Ondrej Hagura a Szlovák Liga füleki testületének elnöke a csehszlovák kisebbség nevében köszöntötte az elnököt.
Masaryk az elhangzottakhoz az alábbiakat tette hozzá: „...tudják, hogy 80. születésnapomra egy alapot kaptam, és itt azon gondolkozom, hogy mit tenni a szlovák kulturális munkáért. Számomra a legjobbnak az tűnik, ha a pozsonyi egyetem és a mártoni Matica egyesülnek, és amíg arra idő van összegyűjtik a szlovák nyelv gazdag anyagát - minden nyelvjárást. Ez nemcsak Szlovákia számára nagy kincs, de Csehország számára is. Legyen ez annak bizonyítéka, hogy a szlovák kultúra dolgairól nem feledkezem meg, s hogy a jövőben gondolkozom...”
Az Elnök úr távozása Losoncról |
Masaryk az e szavakra adott válaszában jelentette be elhatározását: „Örömmel értek egyet Önnel azokban a gondolatokban, amelyekben a nemzetek közötti kulturközeledést hangoztatta. Hogy a kultúra iránt érzett őszinte tiszteletemet tettekkel is bizonyítsam, elhatároztam, hogy a nyolcvanéves születésnapom alkalmából magyar tudományos, irodalmi és képzőművészeti társulat céljaira megfelelő összeget fogok juttatni.”
A látogatása alkalmával az elnöknek memorandumokat is átadtak. A látogatás másnapján az elnök külön kihallgatáson fogadta Szilassy Béla és Giller János tartománygyűlési képviselőt, akik többek között az alábbi memorandumokat adták át:
1. Az apátfalvi magyar szülők kérelme, hogy gyermekeiket magyar nyelven taníthassák (58-an írták alá).
2. A losonci felekezeti nőegyesületek kérelme a saját hibájukon kívüli okokból kereset nélkül maradt szegény, nélkülöző munkáscsaládok anyagai támogatásért (Aláírói: Szilassy Béláné, Sacher Gusztáv, Novek Béláné, özv. Pályi Gyuláné).
3. Mintegy ezer aláírással ellátott kérelem Tomesz András orvosi oklevelének visszaadásért, s ezáltal megélhetéséért.
4. A losonci református egyház kérelme a minden kártalanítás nélkül elvett földbirtok és a gimnáziumi épület visszaadása tárgyában. Továbbá a rimaszombati kereskedelmi csarnok panasza, Scherer Lajos tanár, özv. Jánoska Béláné, özv. Beliczay Zoltánné, stb. kérelmei.
A Losonci Hírlap az elnök magyaroknak szánt adományával kapcsolatban a következőket jegyezte meg: „...A gesztus nemcsak előkelő, de mély emberi elgondolásból fakadó volt. Az üzenet pedig, amely a losonci magyarság szívének a húrját megütötte a kisebbségi sorban élő magyarságnak is szólt... ilyen intézményről ábrándoztunk már évek óta. Anyagi eszközök hiányában azonban ez a reménykedésünk olyan, mint a délibábos napsütés csalóka játéka... Az elnöki válasz egy nagy és elháríthatatlanul súlyos feladat elé állít bennünket, kultúránkhoz hűséggel és szeretettel ragaszkodó magyarokat... a feladat pedig az, hogy kultúrtörekvéseinknél vegyük számba erőinket, állapítsuk meg pontosan igényeinket, hogy ha ennek a rendkívül fontos intézménynek gondolata testté válik - mi is meg tudjuk tenni kötelességeinket a továbblépés és fejlesztés munkájában...”
(Szöveg és fotók: Puntigán József. A képekre kattintva azok nagyobb méretben nyílnak.)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése