Losonc polgármestere összegezte az 1887-es esztendőben elért eredményeket: "Örömmel jelenthetem, hogy a tanács és a képviselők tagjai között múlt évben halálozás nem történt, valamennyien ép és jó egészséggel teljesítették hivatásukat. A nevelés és közművelődés terén az 1887-ik évben örvendetes előhaladás volt észlelhető. (...) Az összes tanintézetekben nevelés- és oktatásban részesültek összesen: 1420."
A lapban folytatásokban közölt könyvtári jelentés is a végéhez ért: "1887 végén volt az összes könyvkészlet: 15.033 kötet. A könyvtár gyarapítására a város mult évben május 3-án tartott közgyűlésen 100 frt évi hozzájárulást szavazott meg, mely összeg első sorban tudományos irányú művek beszerzésére kötelezi a gondnokságot." Ezen kívül magánszemélyek is ajándékoztak a könyvtár számára könyveket és folyóiratokat.
A főgymnasium februári báljáról is megjelent egy összefoglaló: "A hóvihar tombolt, a szél zúgott és csak úgy kergette be az embert a meleg szobába, hogy ne is legyen kedve többé kimozdulni. S mégis önkéntelen mosoly ült az emberek arczán, kik az utczán jártak-keltek; vígan csörtetett a szán be a városba, hozva kedves idegen vendégeket, hogy velünk mulassanak és tánczoljanak át egy éjszakát, melyre minden jelenlévő bizonyára kellemes emlékek közt fog visszagondolni."
A továbbiakban betekintést nyerünk a bál rendezőségének munkájába is. Neves férfiak tevékenykedtek az ügy érdekében...
Amint azt legutóbb egy cikkecskével illusztráltam Losoncon rengeteg farsangi bált tartottak, ezek közül a tűzoltóegyesületi bálról is született tudósítás. Az első cikk az izraelita nőegyesület bálját harangozza be, kicsit furcsállom, hogy az egyesület vezetőségét, sőt a bál rendezőségét is férfiak alkotják:
A mindenféle jelentés és tudósítás után még egy meghökkentő hír (Tetszik tudni: az állatorvos meg a lova. Bár ez nem az ő lova volt):
És akkor térjünk rá a hirdetésekre, a vasúti - kendergát - utcában egy házat árultak a hozzátartozókkal együtt :-)
A tavaszi kerti munkákhoz nyújthat kiváló segítséget a gőzgéppel végzett cservágás. Igaz, ennek érdekében Rimaszombatba kellett levelet küldeni Stolcz Sándor gépésznek...
Ne gondoljuk, hogy akkoriban nem juthattak külföldi áruhoz a losonciak! Volt itt minden: kávé, tea, kubai rum, kaviár meg zsíros hering is!
Természetesen nem csak kaviárral élt az ember, akadtak olyanok, akik inkább könyveket vásároltak. Jókait meg Mikszáthot. Meg februári vasúti menetrendet:
És hogy ne múljon el sajtószemle némi gyógy- és csodaszer nélkül, ezúttal a tyúkszemtől és szemölcsöktől szenvedők találhattak enyhülést:
Ennyi tellett tőlem mára, nem győzöm hangsúlyozni, hogy kattintással minden kép olvasható méretben nyílik. Érdemes beleolvasni a 19-ik századi cikkekbe, az ember betekintést nyer az akkori világba, és kimenekül egy pillanatra ebből a maiból...
(kép és szöveg: Éva)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése