Előtte még két korábbi Új Szó cikk 1958-ból (érdekes a korabeli sajtót lapozgatni, meghagytam a többi tudósítást is):
1958.3.23 - itt még remélték a májusi bemutatót |
1958.6.7. - rövidesen színre hozzák... |
Szóval csak 1959. január 16, 17, 18 és 19-én került színre Jókai Mór – Földes Mihály: A kőszívű ember fiai c. dráma. Az előadást Dedák Sándor rendezte, akinek Béres László segített.
Dedák Sándor, gondolom későbbi felvétel |
„Színjátszóink munkája vitát váltott ki, még kevésbé jószándékú bírálat is elhangzott. Akadtak – Ocsovay Imre elnökünk szavai szerint – akik a dráma bemutatásának időszerűségét vonták kétségbe. Ezek vagy nem ismerték a színdarab mondanivalóját, vagy pedig tévesen értelmezik az időszerűséget. A darab a haladó hagyományokon kívül sok örök értékű igazságot és szépséget, valamint időszerű tanítást is tartalmaz"
a műsorfüzet lapjai |
Idézet a fenti műsorfüzetből: Az elvetett magok, a szabadság, egyenlőség és testvériség eszméinek magjai jó talajba hullottak a vértől és könnyektől áztatott földeken. Kivirítottak a virágok, egy új kor, egy új század, a béke, a békés munka, a szabadság virágai. (…) hogy a múlt sötét elnyomatásai alól felszabadult emberiség, a szocialista társadalom ügyét szolgálják a világszabadság örök eszméihez hűen, a kommunista párt irányítása alatt.”
Öt előadáson közel 3 ezer ember nézte végig az igazán értékes jövőbe mutató drámát.
Dolezsal Ferenc Baradlay Kázmérként |
„A színigárdánk ezzel a darabbal részt vett a tornaljai kerületi versenyen is. Itt teljesen érthetetlen és igazságtalan döntés folytán a zsűri a kassaiak Boci-boci tarka c. operettjét részesítette előnyben a mi drámánk előtt. A döntést szervezetünk megfellebbezte. A nyolc oldalas beadványban leszögeztük: Nekünk az a benyomásunk és még büntetőjogi következményeket is vállalva, hogy a pontozásnak – ha erre direkciójuk nem volt – a saját rosszindulatuk vagy a szakértelem teljes nélkülözése adta az ösztökélést."
jelenet az előadásból |
"A panasz leszögezte, hogy a losonci csoport csak azért vett részt a kerületi versenyen, mivel a központi, valamint a kerületi titkárság kiküldöttei kijelentették, hogy a versenyben kimondottan csak prózai művek bemutatásával lehet részt venni. Mégis az operettet részesítették előnyben.”
Középen tán Szekerka Erzsébet bal oldalán Dianovszky Mária Remigia nővérként |
„Javaslattal fordultunk a Csemadok központi vezetőségéhez, hogy Léván mint kerületi győztes vehessünk részt az országos versenyen A kőszívű ember fiai drámával. A központi bizottság nem járult hozzá, hogy részt vehessünk a versenyen."
Középen Leszák József |
"Kerületünk Csemadok színjátszóinak versenyét 1959. január 31-én és február 1-én Losoncon, február 7-én és 8-án Füleken tartották meg. A versenyre négy csoport jelentkezett: a rimaszombatiak Lovicsek Béla: Húsz év után című darabbal, a mi színjátszóink A kőszívű ember fiai című drámával, a fülekiek Egri Viktor: Gedeon ház c. színművel, és a sajógömöriek a Buborékok című vígjátékkal vettek részt. A verseny győztese a losonci csoport lett.
Ez már 1959. szeptember 10. |
1960.1.12.: "...mint kerületünk legjobb színjátszói...." |
Ahogy azt legutóbb említettem, a csoport 1964-ben éppen ezzel az előadással vett részt a Jókai Napokon is. Erről azonban majd a maga helyén szólunk, bőséges sajtóanyagot találtam hozzá, így ezt most nem részletezném.
A szereplők aláírásai: mindenki a civil nevét tüntette fel, Dolezsal Ferenc szereplőként is aláírt: Baradlay Kázmér - olvasható szép nagy betűkkel :-) |
Legközelebb tehát visszakanyarodunk a kimaradt évekhez, ott is voltak érdekes történések…
(Szöveg: T. Éva, idézet az Új Szó cikkekből, a Csemadok krónikából és a műsorfüzetből; a színessel jelölt szavak hivatkozásokat jelölnek, a cikkek és képek kattintással nagyobb méretben nyílnak)
Az egyik fenti képen Remigia nővér a Szekerka Erzsébet bal oldalán a néhai dédnagyanyám Dianovszky Mária. Üdv Erdélyi Gabriella
VálaszTörlésKöszönöm az infót Gabi! :-)
VálaszTörlés